Studio Florián


Rostislav Krones | Přemistitelný stadion

Rostislav Krones | Přemistitelný stadion


Zadání

Mým zadáním bylo navrhnout přemistitelný fotbalový stadion, který lze přemístit na jakékoliv místo na Zemi. Nic víc, nic míň.

Design

Celý stadion je tvořen dvěma základními prvky - tribuny a zázemí. Tyto prvky jsou samohybné a mají v sobě zabudovaný jednoduchý navigační systém, který funguje na základě vzdálenosti od určitého bodu. Celý koncept je založen na přepravě těchto elementů letadlem nebo lodí do určené lokace. Prvky stadionu jsou dopraveny na místo a zde začíná vlastní skládání. Je tu umístěn navigační kolík, který pomáhá navigovat prvky stadionu. Prvky si začnou samovolně hledat svoje předem specifikované místo (pomocí vestavěné navigace a vzdálenosti od navigačního kolíku). Jakmile se všechny prvky dostanou na svoje místo začne rozbalovaní prvků (každý prvek je pro snadnější transport složen). Po rozbalení je stadion připraven k použití. Zajímavá věc na celém konceptu je, že celý stadion je neinvazivní. To znamená, že vše se odehrává nad úrovní země. Například fotbalové hřiště je umístěno 2,8 metru nad zem a pod ním je místo pro zázemí. Podobně jako ve starověkém Colosseu.

Prvek tribuny

Celý prvek je teleskopický. Hlavní částí je teleskopický nosník tvaru U. Ten drží jak střechu, tak tribuny. Pod části tribun je umístěn další teleskopický systém, který je rozloží (jsou složeny podobně jako harmonika). Celý proces je vidět na přiloženém obrázku. Prvky se k sobě následně přichytnou pomocí magnetů.

Prvek zázemí

Prvek má hlavní teleskopickou část a dvě části. Vyšší část je určena pro zásobníky s trávou (přemisťovány separátně), které vytváří hrací plochu. Spodní díl vytváří podlahu. Po rozbalení prvku se mezi těmito dvěma díly vytvoří místo pro zázemí stadionu (šatny, kanceláře,...). Prvky jsou k sobě spojovány pomocí magnetů.Osobní stránka autora
Rostislav Krones | Přemistitelný stadion
Rostislav Krones | Přemistitelný stadion
Rostislav Krones | Přemistitelný stadion