Studio Florián


Dalibor Dzurilla | SUN.SPA

Dalibor Dzurilla | SUN.SPA


Upravené optické vlákna sú pascou pre svetlo, ktoré je zotrvačnosťou vyžarované v interiéri kúpeľnej terapie , aj v prípade že vonku nesvieti slnko alebo je tma.

PRÍBEH SLNEČNÝCH KÚPEĽOV

Ráno sa zobúdzam.Už tretí deň vonku stále prší a je zamračené. Moja nálada je hlboko pod nulou.Som deprimovaný len preto, že slnečný paprsok sa nedotkol mojej tváre pár dní.Verím, že podobne je na tom spústa ďalších ľudí. čo keby len na pár hodín zasvietilo slnko na mojú tvár? To je to, čo práve potrebujem A dal by som za to všetko!

PRÍTOMNOSŤ SLNKA KEDYKOĽVEK POTREBUJEM:

Čo ak by existovalo miesto , kde by slnko bolo kedykoľvek?
Pokúšam sa preniknúť hlbšie pod túto myšlienku a idea Slnečných Kúpeľov {SUNSPA} nie je ďaleko.
Za pár sekúnd ,v mojej mysli, Slnko svieti na mna. Slnečné svetlo ma lieči. Som štastnejší, kľudnejší, zdravší. V Slnku už prastaré civilizácie videli Božstvo. Božstvo, ktoré prináša a posilňuje život. Čo zo Slnka je to , čo tvorí život?

ČO TO OBNÁŠA?
Sú to vlnové dĺžky - slnečné spektrum! Je to terapia pre moju fyzickú kondíciu! Chcel by som slnko , kedykoľvek potrebujem. Myslím , že aj ostatní ľudia majú túto potrebu. Nechce byť však egoistická (táto potreba) má byť nutnosťou špecificky zameraná len na terapeutické potreby. (odkaz)
Cieľom je vytvoriť budovu , ktorá bude plná slnečného svela kedykoľvek(24h/7d) - SLNEČNÉ KÚPELE.

AKO TO DOSIAHNUŤ?

Jednoducho evolúciou materiálov, Ľudským poznaním, ekonomickou voľnosťou, nadšením.

TECHNOLÓGIA JE TU:

Výskum Arna Rauschenbeutela z Univerzity v Mainz v Nemecku úspešne uskutočnil laboratórny pokus o uveznenie svetla. (odkaz: ) Tepelne upravil Optické vlákno na polovicu hrúbky ľudského vlasu do ktorého vniká svetlo pomocou laserových vrtov. V tomto upravenom vlákne sa špecifická vlnová dĺžka zacyklí jej strácanie vlnovej energie je minimálny. Nazýva to mikrorezonátory. Veľké množstvo mikrorezonátorov udrží dostatočné svetelné luxy, ktoré následne vyžarujú v interiéri kúpeľov a poskytujú svetelnú terapiu.

SVETELNÉ TERAPIE

Sú rozdelené podľa svetelných dĺžok, rôzne upravené optické vlákna prenášajú špecifickú vlnovú dĺžku. (obr.vlnovych dĺžok s terapiami) špecifická vlnová dĺžka = konkrétny účinok na telo človeka.

ORGANIZÁCIA PRIESTOROV ARCHITEKTÚRY:

(obr. vlaken-neusporiadanych -> usporiadanych )
Obrovské množstvo optických vláken musí byť nejako organizované.
Ako vytvoriť z vláken interiéry a statickú konštrukciu aby bola zachovaná monoesencialita plánovanej architektúry?

K tomuto problému su využité parametrické dynamické nástroje, ktoré simulujú vo virtuálnom prostredí tocenie- turbulencie plynov. V turbulentných ohnickach vznikajú duté priestory- miesta pre terapie. Simulácia vychádza z poznatkov správania sa tornáda- kde oko tornáda je kľudné a okolo sa točia prúdy vetra s určitými smerovými vektormi. (obr.)
Máme technológiu-AKO. Máme dôvod-PREČO. Ostáva otázka -KEDY?

Nová typologická funkcia je založená na potrebe spoločnosti. Mala by priniesť ozdravenie a skvalitnenie prežitkov zo slnka, hlbšie uvedomenie si jeho podstaty a dôležitosti. Nezanedbateľný je aj ekonomický charakter, atraktívnosť , ale zároveň aj náročnosť takejto architektúry.

VYVSTÁVAJÚ NOVÉ OTÁZKY :
OPTIMALIZÁCIA
ČO PONÚKNE NOVÁ ARCHITEKTÚRA PRE SVOJE OKOLIE ?
TECHNICKÉ PROBLÉMY REALIZÁCIE: REÁLNOSŤ?